W sobotę, 21 listopada, Parafialna Schola Dziecięca „Maksymilianki” wybrała się w podróż do Trzebiatowa. Celem wyjazdu był udział scholanek w Piątym Trzebiatowskim Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej – Cecyliada 2009.

Na scenie wystąpiły Maksymilianki młodsze i Maksymilianki starsze, ponieważ cały festiwal odbywał się w kategoriach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W kategorii dzieci młodszych wystąpiła też Martynka Zakonek, a w kategorii szkół ponadpodstawowych wystąpił tercet Skrawek Nieba, w składzie: Dorota Szarafin, Żaneta Pudelska i Marta Juchum.

Śpiew naszych Maksymilianek bardzo się słuchaczom podobał. Wszyscy podziwiali sposób, w jaki dziewczynki się zaprezentowały. Chodziło przede wszystkim o nasze stroje i sposób zachowania na scenie oraz ruch sceniczny. Poza tym w niektórych piosenkach akompaniament na żywo tworzyła s. Nikoletta grając na gitarze i flecie, Ola Szymczak na gitarze oraz pan Piotr Kozłowski na pianinie, a pani Asia Niewęgłowska na klawiszach. To wszystko sprawiło, że oba zespoły – Maksymilianki młodsze i Maksymilianki starsze zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Natomiast tercet Skrawek Nieba zajął drugie miejsce w kategorii starszej. Nagrody były nie byle jakie. Maksymilianki przywiozły do Słupska oprócz dyplomów dobry sprzęt – dwie duże wieże oraz jedną małą. W kategorii solistów szkół podstawowych było sporo uczestników oraz duża konkurencja, dlatego pomimo udanego występu naszej Maksymilianki – Martynki Zakonek, nie udało jej się zająć żadnego miejsca. Jednak to był jej pierwszy występ na konkursie, więc należą jej się gratulacje.

W trakcie przeglądu, specjalnie dla Maksymilianek, zorganizowano spacer z przewodnikiem po Trzebiatowie. Dzieci zwiedzały miasto w dwóch grupach. Dzięki ciekawym opowieściom przewodników scholanki mogły poznać trochę historii tego liczącego zaledwie 10 tys. mieszkańców miasteczka. Poza tym dzieci mogły podziwiać zabytkowe kamieniczki na Rynku, mury i basztę oraz Sanktuarium pw. Macierzyństwa NMP. Natomiast w przerwie pomiędzy występami organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom ciepły posiłek. Również w trakcie przerwy Maksymilianki miały możliwość zaprezentowania się w całej okazałości na scenie. Swoim śpiewem głosiły chwałę naszemu Panu oraz zabawiały publiczność, w zamian otrzymując gromkie brawa. W trakcie obrad jury nasze dziewczynki bawiły się na scenie ze wszystkimi chętnymi uczestnikami, włączając się do wspólnego śpiewu. Owo wspólne śpiewanie miało w sobie wielką radość, którą dzieci głosiły obecnym na sali. Pomimo rywalizacji taki właśnie śpiew jednoczy i łączy wszystkich uczestników oraz widzów. Powrót do domu minął bardzo szybko, pomimo tego, że już w aurze jesiennego wieczoru. Humory dopisywały, a wszystkich rozpierała wielka radość i duma z osiągniętego sukcesu.

W niedzielę, 22 listopada, podczas Mszy Świętej o 11:30, w dniu święta św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego, Maksymilianki mogły zaprezentować utwory, które wykonywały na festiwalu oraz pokazać zdobyte nagrody. Ks. Proboszcz pogratulował sukcesu Maksymiliankom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Natomiast ks. Paweł wręczył scholankom, od wszystkich księży, kosz pełen słodyczy.

Beata Lange-Juchum