W Niedzielę, 2 października 2011, rozpoczynamy Tydzien Miłosierdzia Bożego. „Miłosierdzie Boże ma moc zmieniania świata. Jest to Rewolucja Miłości, która ogranicza zło i sieje ziarna dobra” – mówił kard. Christoph Schonborn, arcybiskup Wiednia. 

„Miłosierdzie Boże stanie się Światłem, które poprowadzi ludzkość w trzecie tysiąclecie – mówił kard. Christoph Schonborn, arcybiskup Wiednia, podczas wykładu „Idea i historia Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia”. Hierarcha jest gościem II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który 1 października rozpoczął się w Krakowie.

Tydzień Miłosierdzia został zainicjowany przez Caritas w Polsce w lutym 1937 r. i był obchodzony we wszystkich diecezjach i parafiach. Obchody wznowiono w 1945 r. i odtąd jest on nieprzerwanie organizowany w Kościele.

Obchodzony na początku października Tydzień Miłosierdzia ma zawsze dwa wymiary. Pierwszy to modlitwa i apostolstwo miłosierdzia. Biskupi kierują do diecezjan listy pasterskie zachęcające do działalności charytatywnej, a w Kościołach odbywają się Msze św. i nabożeństwa za tych, którzy pomagają innym, jak i tych, którzy pomocy potrzebują.

Druga płaszczyzna działań w Tygodniu Miłosierdzia ma wymiar konkretnego czynu miłosierdzia. Organizuje się inicjatywy podejmowane na rzecz ubogich, chorych, seniorów, niepełnosprawnych mentalnie lub fizycznie. W wielu diecezjach odbywa się zbiórka pieniędzy podczas Mszy św. na rozpoczęcie Tygodnia. Ofiary składane w tym dniu diecezjalne Caritas wykorzystują w ciągu roku na pomoc bezdomnym, chorym, dzieciom z rodzin ubogich.

 źródło: www.ekai.pl