Wspólnota Odnowy Życia w Duchu Świętym „Kana” przy kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku istnieje od 1996 r. Trudno dziś dociekać, jak to się zaczęło… Ks. Mariusz Kałas, który był naszym pierwszym opiekunem, często przypominał słowa Pana Jezusa: “Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” (J 15,16). Inicjatywa spotkań wyszła od świeckich, pierwsze spotkanie modlitewne przygotował ks. Mariusz wspólnie z Piotrem. Na spotkania przychodziło od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Jedni przychodzili i zostawali, inni wracali po jakimś czasie, część odchodziła. Dzisiaj mamy w swoim gronie niewielką grupkę tych, którzy są z nami od początku.

Pierwsze spotkania prowadził ks. Mariusz, później stopniowo zaczęła się tworzyć struktura wspólnoty. Pierwszą świecką liderką została Basia, wybraliśmy animatorów, ustaliliśmy charakter spotkań, zaczęliśmy wyjeżdżać na dni skupienia i Ogólnopolskie Czuwania Odnowy w Częstochowie. Wspólnota wybrała swoją nazwę – Kana.
W 2001 r. opiekunem grupy został ks. Sebastian Kowal, który wprowadził comiesięczne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Od 2005 r. wspólnotę Kana prowadził ks. Krzysztof Witwicki, od 2009 ks. Piotr Domaros a od grudnia 2014 r. ks. Tomasz Kędzierski.

Przez te wszystkie lata wciąż na nowo, z radością i z zadziwieniem odkrywamy Bożą Miłość i wielbimy Pana. Jesteśmy ciągle w drodze i dziękujemy Duchowi Świętemu za to, że przez te wszystkie lata Jego kapłani idą razem z nami. Ktoś powiedział, że we wspólnocie czasem mocno wieje, są przeciągi… Były lata, kiedy byliśmy bardzo liczni. Ale wierzymy, że to Pan nas prowadzi i takie są Jego drogi. Wsłuchujemy się w Jego Słowo i modlimy o to, żeby dał nam poznać Jego wolę dla wspólnoty.
Jesteśmy otwarci zarówno dla tych, którzy wiedzą już jak dobry jest Pan i Kościół, wspólnota wiernych, prowadzona przez Ducha Świętego, jak i dla tych, którzy chcieliby się o tym przekonać.

Od września 2015 r. każdy nowy miesiąc rozpoczynamy od poniedziałkowej Eucharystii o godz. 20.00 w dolnym kościele, uczestnicząc w niej wspólnie ze Szkołą Nowej Ewangelizacji.
W następne poniedziałki zapraszamy o godz. 18.00 na Mszę Świętą, a po niej:
•    w drugi poniedziałek miesiąca na spotkanie modlitewne i konferencję w salce w Domu Parafialnym,
•    w trzeci poniedziałek miesiąca na spotkania w „małych grupach dzielenia”
•    w czwarty poniedziałek miesiąca na Adorację Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele,
•    w piąty poniedziałek miesiąca (jeżeli taki jest w kalendarzu) na agapę przy suto zastawionym stole.