W piątek po Mszy św. pani Joanna Janusiak i pan Henryk Bulczak zaprezentowali parafianom album „Kościół naszym domem, czyli 40 lat diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej i 35 lat parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku”.

Pomysł przygotowania publikacji wpisującej się w jubileuszowe obchody zrodził się spontanicznie, podczas wizyty duszpasterskiej. Ks. Proboszcz wraz panem Henrykiem przedstawili go (nawet z czterostronicowym projektem pana Henryka)  pani Joannie.

Zbierając materiały, autorzy sięgnęli nie tylko do kronik parafialnych, ale dzięki pomocy ks. Tadeusza Ceynowy korzystali z zasobów Archiwum Diecezjalnego oraz poleconej przez niego literatury. Album nie ma ambicji historycznych, nie jest praca naukową – zaznaczyła pani Joanna. W przystępny sposób ukazuje dzieje naszej diecezji, począwszy od pierwszego biskupstwa ustanowionego 8 marca 1000 r. w Kołobrzegu. Czytelnik może poznać Patronów diecezji – św. Wojciecha i św. Maksymiliana Kolbego, diecezjalne sanktuaria i oczywiście kolejnych Pasterzy. Drugą część stanowi 35 – letnia historia naszej parafii ilustrowana najstarszymi zdjęciami – od pierwszych wykopów pod fundamenty nowego kościoła. Autorzy ukazali dzieła podejmowane przez parafian z inicjatywy kolejnych proboszczów. Trzecia część albumu prezentuje wspólnoty działające obecnie w naszej parafii.

Kościół to przede wszystkim ludzie i im właśnie, budowniczym parafialnej wspólnoty, album ten jest dedykowany. „Niech trafiające do rąk czytelnika opracowanie z okazji jubileuszu diecezji i parafii stanie się okazją nie tylko do dumy i zadowolenia z dotychczasowych osiągnięć, ale też do chwili refleksji nad tym, co przed nami” – napisał w przedmowie do wydania ks. biskup Edward Dajczak.