Siostry i Bracia, 

Przeżywamy trudny czas, jakim jest zagrożenie ze strony koronawirusa rozprzestrzeniającego się w skali pandemii. 

Wiele osób doświadcza niepokoju o zdrowie najbliższych i swoje – niewiele trzeba, by popaść w stan paniki i nieracjonalnych zachowań. 

Pocieszajmy się wzajemnie słowami wiary i ufności, wspierajmy się w troskach i pomagajmy sobie nawzajem, jak nas nauczył nasz Pan, Jezus Chrystus i przykłady życia świętych. Teraz Pan powołuje nas, nowych świętych, byśmy dawali świadectwo miłości, spiesząc z pomocą innym – bądźmy dla siebie dobrzy i otaczajmy troskliwą opieką słabszych duchowo i fizycznie. W szczególny sposób zatroszczmy się o osoby starsze i samotne, o nasze babcie i dziadków. 

Rozum nakazuje też zastosować się do poleceń stosownych władz i służb, by zminimalizować skutki epidemii, dlatego zgodnie z decyzjami władz państwowych o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie, na ten również czas ograniczamy aktywność duszpasterską skierowaną do osób młodych poprzez:

1. Zawieszenie tegorocznych szkolnych rekolekcji wielkopostnych;
2. Odwołanie Pielgrzymki Maturzystów naszej diecezji na Jasną Górę;
3. Zawieszenie spotkań i inicjatyw dotyczących bierzmowania i I Komunii świętej.

Ograniczenie aktywności duszpasterskiej będzie trwało do czasu podjęcia decyzji o powrocie uczniów do szkół.

Ponadto zastosujmy się do fundamentalnych zasad zachowania higieny i rozsądku:

    • jeśli ktokolwiek czuje się chory, powinien pozostać w domu i postępować zgodnie z zaleceniami – nieobecność na Mszy św. w takiej sytuacji nie jest grzechem; 

    • wierni, w każdej sytuacji, a zwłaszcza w takiej, w której czują się zagrożeni zachorowaniem, mają możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę;

    • znak pokoju przekazujmy obecnie przez skinienie głową, a nie przez podawanie dłoni;

    • Osoby chore i starsze, które są szczególnie narażone na infekcję mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych np przez najważniejsze transmisje ogólnopolskie:

1. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1 – niedziela, godz. 7.00;
2. Bazylika św. Krzyża w Warszawie – Program 1 Polskiego Radia – niedziela, godz. 9.00;
3. TVP Polonia – niedziela, godz. 13.00;
4. Telewizja Trwam – niedziela, godz. 9.30.

Zalecenia z listu słupskiej lekarki: „ograniczenia wychodzenia w miejsca tłumnie uczęszczane do niezbędnego minimum, rezygnacji na jakiś czas z chodzenia na basen, do kina itp. 

Większość ludzi o tym jeszcze nie wie, ale aktualnie w POZ w całej Polsce działa też TELEPORADA – znaczy to, że można skontaktować się ze swoją przychodnią telefonicznie i uzyskać w ten sposób e-recepty, zwolnienia lekarskie i niektóre informacje. Nie należy zgłaszać się teraz do POZ, NPL czy SOR w sytuacjach nie wymagających pilnej interwencji.”

Ponadto, jako wspólnota parafialna będziemy prosić Boga śpiewając na niedzielnych Mszach świętych Suplikację Święty Boże, Święty Mocny. Pamiętajmy, że w chwilach zagrożenia, dzieci spontanicznie uciekają się do matki. W szczególnych okolicznościach, które teraz przeżywamy, zwróćmy się do Maryi, którą Chrystus ukrzyżowany dał nam za Matkę. Nasz Biskup Edward zachęca, aby w łączności z Diecezją Rzymską, od czwartku 12 marca br., o godzinie 12.00 odmawiać modlitwę Anioł Pański, a następnie Litanię Loretańską i Salve Regina, wzywając wstawiennictwa Maryi, dla uwolnienia od epidemii, która szerzy się na świecie. Ten moment modlitwy będziemy powtarzać przez cały tydzień (7 dni). Odmawiajmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia każdego dnia, jeśli to możliwe, w Godzinie Miłosierdzia pomiędzy godz. 15:00 a 16:00.

Pozdrawiam
in Christo
ks. prob. Lucjan Huszczonek