Narodowe Święto Niepodległości, stanowiące jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce, co roku 11 listopada uroczyście obchodzone jest w całym kraju aby przypomnieć wydarzenia, które doprowadziły Naród Polski do niepodległości po 123 latach niewoli.

By uczcić to zwycięstwo, dnia 10 listopada w naszym kościele parafialnym po zakończeniu mszy wieczornej uczniowie klasy II b Gimnazjum Zespołu Szkół Katolickich im. Świętego Marka w Słupsku przedstawili losy typowej polskiej rodziny na tle wyjątkowych wydarzeń historycznych w dziejach naszego Narodu.

Młodzież przygotowała występ, w którym przypomniała, jak wiele zawdzięczamy poprzednim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejsza – swoje życie.

Gimnazjaliści zaprezentowali odległe czasy w sposób bliski mentalności młodych ludzi. Wszystkie wydarzenia w inscenizacji skupiają się wokół Babci, która przygotowuje się do ważnej uroczystości.Z różnych stron świata zjeżdżają się krewni, by wspólnie z nią świętować podwójne urodziny starszej pani i Niepodległej Polski. Są wspomnienia, wspólne śpiewanie i piękne przesłanie wygłoszone przez nestorkę rodu, która powiedziała : historia każdej polskiej rodziny jest niezwykła, jak niezwykłe są losy Polski i Polaków, którzy przetrwali 123 lata niewoli i 11 listopada 1918 roku zaczęli budować swą niepodległą Ojczyznę na nowo. Od naszych krewnych dostaliśmy ogromny dar, obyśmy potrafili go docenić, bez względu na miejsce, w którym przyszło nam żyć…

Występy aktorów pięknie dopełniały pieśni patriotyczne śpiewane przez szkolny chór. Pod koniec spektaklu Widzowie nie kryli wzruszenia i wspólnie z występującą młodzieżą śpiewali : „Żeby Polska była Polską…”