Logo

Odwiedzających: 2438432


 
Schola dziecięca "Maksymilianki" Utwórz PDF Drukuj
dodano: 11.10.2009 r.

   W naszej parafii od 1994 r. działa schola dziecięca Maksymilianki. Zapoczątkowała ją s. Sabina, która dostrzegła potrzebę włączenia dzieci w pełniejsze uczestnictwo w Eucharystii. Następnie przejęła ją s. Mariola, która mocno stawiała na to, aby dzieci należące do scholi nie tylko pięknie śpiewały, ale także wzrastały duchowo. Od 2005 r. schola jest prowadzona przez s. Nikolettę i ks. Pawła.

   Schola bardzo się ostatnio rozrosła, bo każde dziecko, które ma chęć swoim śpiewem chwalić Boga, może to robić właśnie śpiewając w Maksymiliankach. Chór obecnie liczy ok. 40 osób, które uczęszczają na zajęcia w miarę swojego wolnego czasu. Są to dzieci w różnym wieku, w większości ze szkoły podstawowej, ale jest też kilka dziewczynek z gimnazjum, które bardzo się związały ze scholą. Od niedawna dołączyło do tego grona kilku chłopców, a więc nie jest to tylko dziewczęcy chór. Jeden z chłopców ma dopiero 4 lata, ale bardzo pragnął śpiewać w scholi, więc nie można było mu tego odmówić, szczególnie, że ma wielki zapał nie tylko do śpiewu, ale również do gry na gitarze. Zajęcia scholi odbywają się raz w tygodniu, w sobotę o 11:00 w sali św. Maksymiliana. Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą. Poprzez wspólne spotkania bardzo się zżyły ze sobą i pomagają sobie, jeśli jest taka potrzeba. Są zawsze radosne i uśmiechnięte, skore do psikusów. W każdą niemal niedzielę chór dziecięcy umila swoim śpiewem Mszę dla dzieci o 11:30 i bierze udział również w innych uroczystościach, takich jak I Komunia św., Boże Ciało, śluby itp.

   Maksymilianki co roku biorą udział w konkursach pieśni religijnej i nie tylko. Dzięki udziałowi w eliminacjach konkursu “Cantate” dzieci mogły uczestniczyć trzy lata z rzędu w warsztatach muzycznych w Koszalinie, na których mogły doskonalić swoja technikę śpiewania. Nasz chór dziecięcy ma na swoim koncie już trzy wydane płyty: Bo świat to my, Świeć gwiazdeczko oraz Boże Kwiaty. Pieniądze ze sprzedaży płyt przeznaczone są na potrzeby scholi. Dzięki temu posiada ona dobry sprzęt, a dzieci mogą uczestniczyć w wycieczkach i wyjazdach integracyjnych czy warsztatowych. W 2008 roku były w zoo w Gdańsku oraz w Aquaparku w Sopocie, a w roku 2009 w Kołobrzegu. Mikołajki, spotkanie opłatkowe z rodzicami, wspólne wieczory przy grillu wraz z rodzicami umilają wspólnie spędzany czas i integrują wszystkich tworzących scholę - dzieci, rodziców i opiekunów.

   Od 2008 r. organizowane są również spotkania rodziców dzieci ze scholi. Odbywają się one raz w miesiącu u Sióstr Nazaretanek, ul. Chrobrego 46. Na tych spotkaniach rodzice mogą podzielić się swoimi troskami i radościami. Są dla siebie wsparciem w trudnych chwilach. Nie czują się już anonimowi. Poza tym dzielnie wspierają scholę na próbach. Zawsze są skłonni do pomocy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wielkim powodzeniem cieszy się wprowadzony w życie pomysł niedzielnej sprzedaży ciast przez mamy dzieci śpiewających w scholi. Zarobione w ten sposób pieniądze wspomagają funkcjonowanie i rozwój scholi.

Od marca 2011 nasza schola ma swoją stronę internetową: http://www.maksymilianki.weebly.com