W niedzielę 18 marca 2012 gościmy w naszej parafii Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji: s. Marię Angelę i s. Marię Beatę (od lewej), które posługują na misjach w kazachstańskim mieście Pawłodar.

Podczas Mszy św. dzielą się z nami swoim doświadczeniem zdobytym w misyjnej posłudze, a po nich kwestują przed kościołem na rzecz wsparcia budowy nowego klasztoru.

Skąd pomysł na klasztor w Kazachstanie?

Siostry: Abp Tomasz Peta, który kiedyś pracował w Bydgoszczy, wyjechał na misje właśnie do Kazachstanu. A że nasz macierzysty klasztor jest w Bydgoszczy i abp Tomasz znał naszą wspólnotę, bardzo chciał, byśmy tam się modliły – a z tym się wiąże zbudowanie nowego klasztoru. W jego zaproszeniu odczytałyśmy zaproszenie Boże, zwłaszcza że kończył się rok św. Pawła, a nam Ksiądz Arcybiskup zaproponował miasto Pawłodar. Dla nas był to znak, który zmotywował nas do głębszego zastanowienia się nad tym zaproszeniem.

Jakie są największe trudności w Kazachstanie?

Język i biurokracja. Kazachstan ma ją bardzo mocno rozbudowaną. Naszym zadaniem jest modlitwa, a nie budownictwo i w tej kwestii wszystkiego musimy się nauczyć. Jednak Pan Bóg bardzo nam pomaga, za co jesteśmy Mu wdzięczne.

Przyjeżdżacie do nas ze specjalną misją…

Tak, do Waszej parafii z misją, natomiast do kraju po przedłużenie wiz. Będąc u Was, chcemy dzielić doświadczeniami życia w Kazachstanie. Prosimy również o modlitwę, szczególnie ludzi chorych, bowiem bez niej nic dobrego nie uczynimy. Św. Maksymilian często podkreślał w Niepokalanowie, że chorzy bracia najwięcej łask mogą wyprosić u Boga. O modlitwę, byśmy mogły wytrwać szczególnie w tych trudnych dla nas warunkach. Prosimy również o wsparcie finansowe. Z pojedynczych kropel zbiera się całe morze, a każda kropla jest w nim ważna. To, co możemy w zamian ofiarować, to nasza codzienna modlitwa, by Pan Bóg w swojej dobroci wynagrodził wszystkim, którzy z życzliwością podchodzą do naszej sprawy.

Bóg zapłać za rozmowę.

Budowę klasztoru w Kazachstanie można również wesprzeć dokonując przelewu na konto:
PKO BP I O. w Bydgoszczy
57 1020 1462 0000 7902 0196 3230
Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji
ul. Gdańska 56, 85-021 Bydgoszcz
z dopiskiem: wsparcie misji i budowy klasztoru w Pawłodarze